Kościół św. Michała Archanioła w Starzynie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Przybytek ufundowany przez cysterskiego opata Aleksandra Kęsowskiego. Prace budowlane nad kościołem trwały w latach 1648-49. Styl typowy dla świątyń cystersów jest tutaj całkiem wyraźnie rozpoznawalny, podkreślony jeszcze umieszczeniem herbu ojca Kęsowskiego na ołtarzach - zarówno głównym, jak też obu bocznych. Widać tu elementy i barokowe, i renesansowe, i gotyckie.

Kościół wzniesiono przede wszystkim z cegły, choć gdzieniegdzie użyto kamieni. Jest to konstrukcja jednonawowa, posiadająca trójboczne prezbiterium. Ścianę tęczową w tej części świątyni zdobi niezwykle sugestywna polichromia przedstawiająca Sąd Ostateczny. Na kwadratowej wieży zawieszono 3 dzwony.

Przeważająca część kościelnego wyposażenia jest oryginalna, pochodząca z połowy XVII stulecia. Za szczególnie cenne uważa się paramenty liturgiczne (przedmioty niezbędne do odprawienia mszy),które przygotował Andrzej I Mackensen - nadworny złotnik królów Rzeczypospolitej. Jednym z wyjątków od tej zasady są organy - klapowe, mechaniczne, 10-głosowe, wyposażone w 594 piszczałki. Skonstruowano je i zamontowano na początku XX wieku.

Kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Starzynie jest wartościowym zabytkiem architektury sakralnej, objętym prawną ochroną.

Mini przewodnik

Zabytkowa świątynia cysterska, wybudowana w 1649 roku z polecenia i funduszy ówczesnego gdańskiego opata A.Kęsowskiego. Herb rodowy zakonnika umieszczono na wszystkich ołtarzach. Kościół architektonicznie i stylowo tworzy mieszankę gotyku, renesansu i baroku. Warto zwrócić uwagę na polichromię ściany tęczowej, iście królewskie paramenty liturgiczne oraz organy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja