Szlaki piesze

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niespieszne przechadzki, intensywne spacery, długie sesje nordic walkingu czy poważne wyprawy z pełnym plecakiem - piesze wycieczki to zawsze dobre wyjście do zagospodarowania czasu spędzanego w nadmorskich kurortach turystycznych. We Władysławowie i pobliskich miejscowościach wytyczono całkiem rozbudowaną sieć szlaków, przeznaczonych specjalnie dla wędrowców.

Bez wątpienia jedną z najważniejszych tras przebiegających przez Władysławowo jest niebieski Szlak Nadmorski. W kierunku zachodnim prowadzi m.in. do Jastrzębiej Góry, Ostrowa czy Krokowej. W tym ostatnim wariancie wycieczka liczy niewiele ponad 28 kilometrów. Po drodze mija się m.in. Hallerówkę, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, latarnię morską w Rozewiu, Lisi Jar (gdzie wylądował król Zygmunt III Waza wracający z wyprawy wojennej do Szwecji),“Gwiazdę Północy” i kilka rezerwatów przyrody, jak np. Wąwóz Chłapowski czy Bielawskie Błota.

Podążając Szlakiem Nadmorskim na wschód, można dojść do Chałup, Jastarni, Juraty czy Helu. Taka trasa liczy już ponad 36 kilometrów, prowadzi głównie przez sosnowe lasy nad wydmami i inne naturalne obszary, pełne różnych gatunków roślin i zwierząt. Warto tu wymienić punkty odpoczynku żurawi czy przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną przez rezerwat Bielawa.

Wybierając kierunek południowy, najlepiej udać się wzdłuż żółtego Szlaku Swarzewskiego. Droga do Pucka przez Swarzewo i Gnieżdżewo prowadzi zarówno ulicznymi chodnikami, jak i przez plaże oraz pomorskie łąki. Nie jest to wyjątkowo długa trasa - liczy ok. 10 kilometrów.

Jako że spacery z kijkami stają się coraz popularniejsze, wyróżniono 3 pętle nordic-walkingowe o różnej długości, profilu i stopniu trudności. Wszystkie są oznakowane tablicami zgodnymi z europejskimi standardami - poza wytyczaniem kierunku, zawierają podstawowe informacje o korzyściach zdrowotnych płynących z tej formy aktywności oraz propozycje ćwiczeń rozgrzewkowych, rozciągających i uzupełniających. Zielona “ścieżka zdrowia” nr 1 we władysławowskim Parku Miejskim ma 5,2 km długości i można ją pokonać w godzinę. Czerwona pętla nr 2, prowadząca przez 10,8 km przez Chłapowo i Strzelno, wymaga dwa razy tyle czasu. Przez Półwysep Helski, aż za Chałupy, przebiega czarna pętla nr 3 - ta liczy 15,6 km i wymaga ok. 3 godzin.

Wyżej wymienione szlaki nordic-walkingowe zimą mogą służyć za narciarskie trasy biegowe, jeśli tylko spadnie odpowiednio dużo śniegu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja