Żaglowiec Dar Pomorza
- Władysławowo
- Atrakcje
- Żaglowiec Dar Pomorza
- Adres Al. Jana Pawła II
81-345 Gdynia - Telefon+48 586 202 371
- Telefon+48 697 607 166
- E-maildar.pomorza@nmm.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Znanym statkiem muzeum stojącym przy Nabrzeżu Pomorskim, który pozostaje wszelako filią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, jest żaglowiec „Dar Pomorza” nazywany też „Białą Fregatą”.
Ten piękny, elegancki okręt o smukłej sylwetce zbudowano w 1909 r., w Niemczech. Otrzymał tam imię „Prinzess Eitel Friedrich” i wykorzystywany był jako żaglowiec szkoleniowy dla kadetów niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej trafił do Francji, gdzie nazwano go „Colbert”, a w 1929 r. kupili go Polacy, głównie ze składek mieszkańców Pomorza co dało asumpt do ukucia jego polskiej nazwy.
Tego samego roku okręt przekazano Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Służąc polskim kadetom do początku II wojny światowej, okrążył ziemię, opłynął przylądek Horn na trasie dawnych żaglowców. Po wojnie wielokrotnie brał udział w wielkich regatach żeglarskich, w których dwa razy zwyciężył.
Jest jednym z najtłumniej odwiedzanych żaglowców na świecie. Gościli na nim m.in. Minister Przemysłu i Handlu z 1926 r. a także wicepremier w ostatnim rządzie II Rzeczpospolitej - Eugeniusz Kwiatkowski, św. Maksymilian Kolbe, pisarz Leonid Teliga.
Bodaj najsłynniejszy polski żaglowiec wcale nie został zwodowany na polskich wodach. Trzymasztową fregatę zbudowała stocznia w Hamburgu w 1909 r. Po I WŚ trafił w ręce Francuzów, a w 1929 r. kupili go Polacy - głównie z darów mieszkańców Pomorza. Okręt używano głównie w celach szkoleniowych i sportowych. Obecnie znajduje się pod opieką Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Opinie