Klasyczna rozrywka dla turysty w okresie zimowym.

Jesień, chłodne wieczory, pandemia oraz ograniczone możliwości wyjścia. Wszystko to sprawia, że turysta w okresie jesienno zimowym czuje się znudzony. 

Warto rozważyć kilka ciekawych możliwości, aby Twój Gość czuł się zadbany. 

Szachy = wiele możliwości

Szachy w dzisiejszych czasach nie mają łatwo. Gry planszowe wróciły do łask, konkurencja w postaci esportu jest jeszcze mocniejsza. W dodatku w telewizji na różnych kanałach zobaczymy wiele rozgrywek. Mimo tego ten tradycyjny i piękny sport opiera się stereotypom i udaje mu się przebić w mediach. Również sukcesy utalentowanego 22-latka z Polski mogą przyczynić się do wzrostu popularności szachów, które są bardzo ciekawym i rozwijającym sportem.

To sport uporządkowany od środka i na zewnątrz. Są mistrzostwa świata, jest olimpiada szachowa, światowy ranking Elo FIDE. Zawodowcy i amatorzy mogą grać w szachy online. Każdy może spróbować swoich sił w szachach z komputerem. Wachlarz możliwości jest spory, bo klubów, szkółek i akademii nie brakuje w całej Polsce. Widać to także w Gliwicach, gdzie przecież funkcjonuje m.in. Akademia Szachowa Gliwice czy Hetman Gliwice. Jesienią rekordy popularności bije serial poświęcony szachom w latach 60. 

Królewska gra na Igrzyskach Olimpijskich?

A jednak sport ten ma apetyt na więcej. Międzynarodowe media rozpisują się na temat starań federacji i lobbowania za tym, żeby podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku, które odbędą się w Paryżu, szachy trafiły do programu igrzysk. Główna organizacja szachowa, czyli FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa) w 2024 roku obchodzić będzie stulecie swojego istnienia. Królewska gra, jak często nazywa się szachy, marzy o takim połączeniu i świętowanie tego jubileuszu w Paryżu byłoby jej ukoronowaniem i idealnym prezentem. Na razie jednak sprawa jest w toku i nie ma żadnych sygnałów, czy wniosek ma szanse na pozytywne rozpatrzenie. To jednak tylko jeden przykład, gdy szachy przebijają się do szerszego grona fanów sportu. Dużo dla popularyzacji w Polsce robi Jan-Krzysztof Duda. Nic bowiem tak nie nakręca danego sportu w naszym kraju, jak sukcesy rodaków. Przykłady skoków narciarskich, biegów narciarskich, tenis – to tylko wierzchołek tej góry. Pokonanie przez 22-latka z Wieliczki wielkiego arcymistrza szachowego, mistrza świata Magnusa Carlsena odbiło się szerokim echem. Zanotowały to wszystkie portale informacyjne, a w sportowych znalazł i znajduje się miejsce na reportaże i newsy ze świata szachów. 

Siłownia dla mózgu

Dla „zwykłych” obywateli, czytaj amatorów, szachy z kolei mogą być domową rozrywką. Zwłaszcza w tak trudnych czasach, bo pandemia pozbawiła wielu przyzwyczajeń, rozrywek i mocno zmodyfikowała sposób na spędzanie wolnego czasu. Szachy online, szachy z komputerem lub z najbliższymi w domu – to ciekawa propozycja. Zwłaszcza, że naukowcy od dawna rozpisują się na temat pozytywnych aspektów gry i treningu szachów. Jeśli siłownia jest dobra dla ludzkich mięśni, to szachy są siłownią dla mózgu. Rozwój intelektualny człowieka jest bardzo istotny i naukowo potwierdzono, że szachy mogą dołożyć cegiełkę. 

 Więcej o zasadach i grze w szachy: https://www.sts.pl/blog/jak-grac-obstawiac-szachy-bukmacher/

Zalety gry w szachy:

    • Uczą analitycznego myślenia

    • Zwiększają poziom IQ

    • Wzmacniają zdolność planowania

    • Wzmacniają umiejętności arytmetyczne

    • Wzmacniają zdolności geometryczne

Jak widać plusów jest cała masa. Nie może więc dziwić, że dzieci zaczynają grać już w wieku 4-5 lat. Ci, którzy szybko złapią bakcyla i odkryją swój talent mogą zostać profesjonalnymi szachistami, a nawet arcymistrzami. Dla reszty szachy będą zawsze dobrze spędzonym czasem. A to też ważne.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Dodano: 2020-11-30 12:44:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz